Draggin’ Jeans


Birçok binici ılık veya sıcak havaları tercih eder ama ben öyle değilim. Mükemmel biniş sıcaklığı benim için 18 derece civarıdır.

O sıcaklıklar hem rahat hem güvenli yolculuklar yapmama elveriyor. Korumalı ceket, kapalı kask, tam parmaklı motosiklet eldiveni, ayak bileğini aşan çizme ve iyi havalarda deri pantolon üstlüğü ya da kışın yalıtımlı tekstil pantolon giyebiliyorum.

Tamam, itiraf ediyorum, derinin biniciye çok yakıştığı su götürmez (üstelik seksi de duruyor), ve Chesapeake yöresine has Eski Körfez Terbiyesi’nin karides ve yengeçlerimizle birlikteliği ne kadar etkili sonuçlar doğruyorsa deri kıyafetle motosikletin birlikteliği de o kadar etkili sonuçlar doğuruyor. Ama buralarda yazın hava son derece sıcak ve rutubetli oluyor. Tepeden tırnağa deri giyinmek söz konusu bile değil.

Birkaç istisnayı saymazsak deri kıyafetleri daima siyah yapıyorlar. Deri sözde “nefes alan” bir malzeme olsa da sıcak ve rutubetli bir günde bacaklarım deri içinde aşırı sıcaklıyor. Tamam, üstüne delik açılmış deriler de var ama o yavruların kaç para olduğunu hiç gördünüz mü? Ayrıca hava alan fileli pantolonlar neden istisnasız siyah oluyor?

Sıcak havada insanı serin tutsun diye yapılan bir ürünün siyahtan başka renginin olmamasına hiç anlam veremiyorum ben. Üstelik benim gibi azıcık uzun boylu ve ince yapılıysanız Allah kolaylık versin! Motosiklete binince paçaları kaval kemiğinize çıkmayan bir pantolon bulun bulabilirseniz.

Beli 36, bacak boyu 32 inç olan çok pantolon var ama siz kolaysa rakamları ters çevirip beli 32, boyu 36 inç olanından bulun! Neyse, bu kadar kendimden bahsettiğim yeter.

Bir keresinde hava sıcaklığı ve rutubet AŞIRI artmıştı da deri pantolonumun yerine BİR KERECİK kot giymiştim. Pantolonun içine bol bol hava girmesi sayesinde 10 dakika kadar epey rahat etsem de kendimi çok savunmasız hissetmiştim.

Velhasıl, Draggin’ Jeans’in varlığından haberdar olduğumda (Fast Company sayesinde) ürünlerini daha yakından tanıma arzusu uyandı içimde. Bana kalsa tepeden tırnağa koruma kuşanıp armadillo misali dolaşırım ortalıkta, ama her seferinde o kadar malzeme kullanmak pratik olmuyor. Bir orta yol bulmak lazım.

Ara sıra eşim de benimle birlikte geliyor ve vardığımız yerde fazla göze batmak istemeyebiliyoruz. İşte bu tam Draggin’ Jeans’e göre bir vazife. İsteğe göre takılabilen koruma parçaları yerindeyken bile sokakta giyilen ortalama kot pantolondan ayırt etmek zor oluyor.

Draggin’ Jeans’in kalça ve diz bölgelerinde sürtünmeye dayanıklı özel DuPont Kevlar astar mevcut. Arka koruma, kemer kısmındaki dikişlerden başlayıp kalçanıın aşağılarına kadar uzanıyor. Diz kısmı da dizlerin biraz üstünden kaval kemiğinin ortalarına kadar uzanan Kevlar’la korunuyor. Pantolonlar makinede yıkanabiliyor.

Fast Company, hem motosikletlere hem arabalara meraklı Hal Baxter tarafından kurulmuş. Kamyonete bağlanıp kıç üstü sürüklenen adamı hepiniz görmüşsünüzdür eminim. Orada “kıçını tehlikeye atan” Hal işte. Rivayete göre rengârenk kıyafetleriyle dondurmacıya giden Hal ve arkadaşları orada bir çocukla karşılaşmışlar. Çocuk onları palyaçoya benzetince de Draggin’ Jeans fikri doğmuş.

Tekstil mühendisliği eğitimi gören Baxter doğaldır ki kumaş temelli bir çözüm bulmuş. Birkaç deneme yaptıktan sonra kalça ve diz bölgelerini Kevlar’la takviye etmekte karar kılmış. ABD Patent Dairesine Kot kumaşından pantolon, ceket ve tişörtlere Kevlar uygulamaya yönelik patent başvurusunda bulunmuş ve patentini almış. Hal 2 Ekim 2001’de en sevdiği şeyi yaparken, yani arkadaşlarıyla motosiklete binerken aramızdan ayrıldı maalesef, fakat şanı yaşıyor.

Fast Company gerek “gerçek dünya” gerek laboratuvar testleri yardımıyla devamlı surette kendini geliştirmeye gayret eden bir şirket. Artık meşhur olmuş “kamyonete bağlayıp sürükleme” numaralarını sık sık yarış ve rallilerde sergiledikleri görülüyor.

Women's Draggin Jeans Eşim ve ben geçen eylül ayında “Classic” model pantolonlarından (89,95 dolar) sipariş ettik. Ayrıca isteğe bağlı alınan CE onaylı Draggin’ diz koruması da (22,95 dolar) getirttik.

Fast Company’nin korumaları İngiltere’de Knox tarafından üretiliyor ki bu marka koruma dalında dünya lideri. Eşimin kotu birkaç günde geldi fakat 36 inçlik bacak boyu yüzünden benimkinin gelmesi biraz daha uzun sürdü. Çok uzun bacaklarım vardır, bu yüzden 36 inçlik bacak boyu için özel sipariş verebilmek benim için bir diğer artı puandı.

Fotoğraflarda pek belli olmasa da Draggin’ Jeans’te kullanılan kot kumaşı normalden ağır. Pantolonların genel kalitesi de mükemmel.

Eşimin pantolonu tam oldu, benimkinin bel ve kalça bölgesiyle beklediğimden biraz bol geldi. Kalitesinden o kadar etkilendik ki kızımızla nişanlısına Noel’de hediye etmek üzere korumalı birer pantolon daha sipariş ettik. Pantolonun bel ve kalçası benim gibi ince yapılı olan kızıma da biraz bol geldi.

Peki pantolonun yol performansı nasıl? Dört yıldır giydiğim deri pantolon üstlüğüne göre çok daha serin tutuyor. Cildi rahatsız etmiyor, motorcu ceketimi çıkarınca da görünümünün normal sokak pantolonundan farkı kalmıyor. Sıcak günlerde korumaların dizlerimi biraz terlettiğini gözlemledim.

Dizlerin iç kısmına cırtcırtla iliştirilen korumalar dizlerime temas ediyor. Başlarda bunun rahatsızlık vereceğini düşünmüştüm ama sorun olmadı. Ekstra Kevlar katından dolayı pantolonun arka kısmı ısınabiliyor ama arka tarafımı bir müddet seleden kaldırmak serinletmeye yetiyor. Paçaları touring tarzı uzun konçlu çizmelerimi sıkıca sarıyor, yukarılara tırmanmaya da kalkmıyor. Yaşasın!

Sonuç
Motosiklete kotla binmeyi seven ama eften püften standart kot kumaşlarından daha sağlam bir şey arayan motosikletçiler için Draggin’ Jeans iyi bir alternatif. Ayrıca bir yere deri veya diğer bariz motosiklet kıyafetleriyle varmak istemediği halde “temel bir korumam olsun” diyenlere de çözüm sunuyor.

Not:  webBikeWorld© ile adı geçen ürün, satıcı ve üreticiler arasında hiçbir bağlantı ve mali alışveriş yoktur. Site sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bütün malzeme ve fotoğrafların telif hakları © webWorld International, LLC – 2001- 2010’ye aittir. Bütün hakları mahfuzdur.  Kayıt ve Şartlar

Ürün İnceleme: Draggin’ Jeans
Kim satıyor: Fast Company (Türkiye dağıtımcısı Chakra imiş) Tavsiye edilen perakende fiyatı: ABD’de 89,95 dolarmış
Renkler: Mavi, Siyah Üretim Yeri: ABD
Ürün yorumları: Uygun fiyatlı, sağlam, işçiliği iyi (ABD’de üretiliyor) ve şık. Çeşitli tarzlarda dikilen ve hem erkek hem bayan modelleri mevcut olan kotlar mavi ya da siyah renk.
Dahası: wBW Motosiklet Giyim Sayfasında

Where to Buy Draggin’ Jeans

Check Reviews & Prices on Amazon

Also Shop for: Motorcycle JacketsMotorcycle GlovesMotorcycle BootsMotorcycle Pants


Kullanıcı Yorumları

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *