Motorcycles, motorcycle accessories, motorcycle clothing, helmets, reviews and more!

Esquad Jeans Review

Esquad Jeans

Esquad Jeans Review

by "A.L." for webBikeWorld.com

More:
▪ wBW
Reviews Home
Owner Comments (Below)
▪ wBW Motorcycle Clothing Reviews

Also in Turkish: Bu yazının Türkçesi de var.

wBW Ürün İnceleme Ana Sayfası  |  Kullanıcı Yorumları (Aşağıda)

webBikeWorld.com için kaleme alan: “A. L.”

Çeviren: motordelisi.com’dan Jagadam

Özet: Dünyanın en pahalı kotlarından biri, fakat iddia ettiği kadar başarılıysa kelepir sayılır. Dünya yüzünde 399 dolar vermeye değecek kot pantolon var mıdır? Ona siz karar vereceksiniz ama bu kot benim gözümde ucuz sağlık sigortası.

1989 model Honda CBR 600’ünü satmasından 15 yıl sonra bu satırların yazarının motosiklet hastalığı nüksetti. Fakat o sıralar -ki paranın az, iyimserliğin bol olduğu bir dönemdi- Levis pantolonu, eski deri ceketi ve bir de kaskı olanın biniş kıyafeti tamam sayılıyordu.

Bandı ileri sarıp 2007 ocağına gelelim: Çok az kullanılmış 2006 model bir Ducati Paul Smart 1000LE alınmış. Ekmeğini alın teriyle kazanan ortalama vatandaşın asla güç yetiremeyeceği, Hollywood ünlülerininse bedavaya sahip olduğu ürünlerle dolu Robb Report “sonradan görme” kataloğuna abonelikse hediyesi.

Şubat sayısını incelerken Esquad adındaki bir firmanın ürettiği yepyeni kotlar hakkında bir yazı dikkatimi çekti (Esquad hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yorumlar bölümünü okuyun). “Bir süpermotora binip saatte 280 kilometreye çıkmak isteyenler Esquad Jeans giymeyi düşünmeli” iddiaları merakımı celbetti.

Bendeki Paul Smart 1000LE, 160 beygirlik 1098 S Tricolore ile boy ölçüşemez elbette (25.000 dolarlık bir süpermotor). Fakat deriden üstün olduğu iddia edilen aşınma mukavemeti kotun rahatlığıyla birleşince, “fazla tanınmadığı halde çok üstün koruyucu özelliğe sahip motorcu kıyafeti” arayışımda ilk sıraya Esquad Jeans yerleşti.

Lakin Esquad’ın sitesini gezince (aşağıdaki özet tablosuna bakın) hayal kırıklığına uğradım. O dönemde bu şahane yeni kotları ABD’de satan herhangi bir yerin adı geçmiyordu, ben bu yazıyı yazarken yine geçmiyor. İnternette biraz gezindikten sonra kedimi Pro Italia’nın sitesinde buldum. 2007’de üretilmiş yepyeni bir ürün satıyorlardı: Ducati marka koruyucu kot pantolon. Biraz daha araştırma yapınca Esquad’ın Ducati’ye hem erkek hem bayan pantolonları tedarik ettiğini kesin olarak öğrendim.

Hemen bir çift 34 beden sipariş ettim ama hevesim kursağımda kaldı. Pantolonlar o kadar yeniydi ki iki üç haftadan önce teslimat yapamayacaklardı. Olsundu, 31 ocakta New Jersey’de hava sıcaklığı eksilerde geziyordu zaten.

Pro Italia sitesinde 32’den 38’e kadar çift sayılı bel ölçüleri mevcut. DeSimone Motorsport ise 32’den 42’ye kadar satmakla kalmıyor, bir de 33 inç seçeneği sunuyor. Fakat bacak boyu (Ç.N.: aslında kasıktan paçaya kadar olan mesafe) seçeneği görünmüyor. Bütün Avrupalıların bacak boyu aynı herhalde (Editörün notu: Esquad’ın kendi sitesinde Avrupa pazarına yönelik 30, 32 ve 34 inçlik bacak boyları mevcut).

Pantolonlar Pro Italia’nın bildirdiği süre içinde ulaştı. Sipariş ettiğim 34’lük pantolonların gerçek bel ölçüsü 36,5 inç çıktı ama pantolonlar iyi uydu. Daha dar olsalar rahatsızlık verirler, çekme payı da kalmaz.

Bacak boyu 31 inç geliyor. Benim ölçüm 30, bu yüzden ayağa kalktığımda biraz fazlalık kalıyor fakat motosikletimin gerektirdiği “café racer” tarzında öne eğildiğimde bileklerimi güzelce örtüyor. Daha uzun bacaklı sürücüler sıkıntı çekebilir.

Aşağıdaki fotoğraflarda göreceğiniz üzere pantolonların paçaları içe doğru kıvrılmış. Sonuç olarak kısa bacaklı biniciler muhtemelen paçaları kısalttıramayacaktır. Zaten Esquad’ın dikiş işlemi için harcadığı emek göz önüne alınırsa pantolonlarla oynamak doğru olmaz bence.

Pantolonlar bütünüyle Armalith adında bir kumaştan yapılıyor. Bütün tekstil malzemelerinin en dayanıklısı olduğu iddia edilen bu kumaş, pamukla ileri teknoloji ürünü elyaf karışımı. Sitede “ileri teknoloji ürünü” bu elyafın ne olduğu açıklanmıyor fakat pantolonun etiketinde polietilen yazıyor... Evet, plastik. Büyük ihtimalle ultra yüksek molekül ağırlığına sahip, UHMWPE olarak bilinen bir polietilen. O kadar sağlam ve esnek ki kurşun geçirmez yeleklerde kevların yerini alıyor.

Esquad’ın sitesindeki videolar müthiş. Bunlardan birinde gösteri yapan şahıs 100 kilometreyle giderken motoru kaydırıp yerde sürükleniyor, bir diğerindeyse 40 kilometreyle giden özel gereçlerle donatılmış kamyonet tarafından sürükleniyor. Ayrıca dört tonluk bir kamyonet, kot pantolon yardımıyla havaya kaldırılıyor. Armalith, sürükleme videosunda deri (kalınlığı belirtilmiyor) ve naylonla karşılaştırılıyor. Kazanan Armalith oluyor tabii ki.

Ducati marka kotların tasarımında Esquad’ın Technik modelinin temel alındığı hemen göze çarpıyor. Tek küçük değişiklik sol bacak üstüne denk gelen cebin kaldırılması olmuş, fakat normal bir kot pantolonun sahip olduğu bütün cepler mevcut. Pantolonlar pek kovboy tarzı sayılmaz, “avangart” demek daha uygun.

Esquad Jeans - Protective Lining, Front Esquad Jeans - Protective Lining, Rear

Esquad Jeans - Close-up of fly and waist

Esquad Jeans and Ducati Jacket Esquad Jeans - Side View
BUY YOUR
Motorcycle Jeans
Also: Motorcycle Underwear and More!
Please Help Support wBW by Using These Links!

Bol kesimleri ve ceket giyildiğinde yukarıdan pantolona hava girmesini önleyen yüksek belleriyle pantolonlar gayet rahat. Esquad’ın sitesindeki iddiaya göre bu rahatlıklarını “tasarım çalışmaları esnasında morfolojik verilerin kullanılmasına” borçlular. Bence kaliteli eldivenlerde önceden kıvrım verilmiş parmaklar kullanılmasına denk bir şey bu. Popo bölgesinin ve dizlerin iç tarafında Nomex III ısı kalkanı kullanılmış. Pantolonlarda koruyucu parça yerleştirilecek iç cep yok.

Bu pantolonu şimdiye kadar 12, 13 dereceden 27, 28 dereceye kadar değişen sıcaklıklarda kullandım. Sıcak tutma ve hava alma derecesinin normal bir kota çok yakın olduğunu söyleyebilirim. Kumaşı normal kot kumaşı kadar yumuşak değil ama rahatsızlık vermiyor.

Dikişler ve yapım gayet güzel ve düzgün. Her şey güçlendirilmiş. Gördüğünüz gibi birkaç da Ducati logosu kondurulmuş. Cepteki küçük logo hoşuma gitse de kemer kısmındakine çok da ayılıp bayılmıyorum.

Allahtan kemerim oradaki koca Ducati yazısını ve logoyu kapatıyor ve işlemeler de kolayca sökülebilecekmiş gibi duruyor. Bulduğum tek olumsuzluk, belde bulunan ve biniş sırasında açılabilen kopça çengeli. Kancanın tutunması için gerekli sürtünmeyi sağlaması gereken küçük metal bir şerit var ve bunun bir aletle kanırtılarak dışarıya doğru azıcık bükülmesi gerekebilir.

Sonuç
Peki Esquad Jeans o paraya değer mi? Ducati’nin koruyucu kot pantolonları deri yarış pantolonlarından ucuz. Baştan aşağı deri giyinmiş gibi korunmak ama yarışçı özentisi yeniyetmeler gibi görünmek istemiyorsanız bu kot pantolonlar sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Kesin olan bir şey var, o da 399 doların deri aşısı masrafından ucuz olduğu.

Not:  webBikeWorld© ile adı geçen ürün, satıcı ve üreticiler arasında hiçbir bağlantı ve mali alışveriş yoktur. Site sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bütün malzeme ve fotoğrafların telif hakları © webWorld International, LLC - 2001- 2015’ye aittir. Bütün hakları mahfuzdur. Kayıt ve Şartlar  

More wBW Motorcycle Jeans Reviews  |  Motorcycle Clothing Reviews

wBW Review: Esquad Jeans
Manufacturer: Esquad
List Price (2007): $399.00
Colors: Indigo Blue
Made In: France
Sizes: N/A
Review Date: June 2007
Follow webBikeWorld
Note: For informational use only. All material and photographs are Copyright © webWorld International, LLC since 2000. All rights reserved. See the webBikeWorld® Site Info page. Product specifications, features and details may change or differ from our descriptions. Always check before purchasing. Read the Terms and Conditions!

Your Comments and Feedback

Please send comments to
Comments are ordered from most recent to oldest.
See details on submitting comments.

 Kullanıcı Yorumları

Yorumlarınızı adresine bekliyoruz. Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanacaktır.

Editörün Notu:  Esquad’ın 2006 EICMA Show’daki basın açıklamasında Esquad Jeans ve Armalith hakkında geniş bilgi verilmişti:

“Kot tasarımıyla uğraşan Fransız firması Esquad, Armalith’ten dikilen ve motosikletçilere hitap eden kot pantolon modellerini piyasaya çıkardı. Armalith, en az deri kadar sağlam olduğu halde kot kumaşına has görünüm, esneklik ve geçirgenlik özellikleri taşıyan bir kumaş.

Karma yapılı bir kumaş olan Armalith’in üretiminde kullanılan lif, genellikle savunma, uzay ve açık deniz sektörleri gibi tekstil dışı alanlarda kullanılıyor. Bu lif yeni bir şekle sokuluyor, muameleden geçiriliyor, pamuk iplikle birleştiriliyor, ardından özel bir yöntemle dokunuyor. Bu malzemeden üretilmiş bir pantolon bacağının kopma sınırı 10 tonun üstünde! Kudretli motosikletler Armalith’li kıyafetler giyinmiş motosikletçiler tarafından güvenle kullanılabilir.

Firma yeni Esquad Jeans koleksiyonunun üretiminde çeşitli giysi tasarımcılarıyla çalıştı. Sonuçta dört kot modeli ortaya çıktı. Klasik çizgideki modeller (kadınlar için E-Chimede, erkekler için E-Stein) son teknolojiyi klasik bir görünümle birleştiriyor: Ergonomik kesim, ısı kalkanı, takviyeli dikişler, ayrıca kadınlar için çift düğme ve vücut kıvrımlarıyla uyumlu bel bölgesi.

Modern tasarımlı Technik modellerindeyse (kadınlar için E-Rwin, erkekler için E-Strong) bir kot pantolona son teknik gelişmelerin hepsi sığdırılıyor. Kadınsılık ve emniyet ön plana alınarak tasarlanan E-Rwin’de kalınlığı sadece üç milimetre olan 3D tekstil koruma kullanılıyor. E-Strong, patentli 3D tekstil darbe koruyuculu, havalandırmalı ve yıkanabilir bir pantolon. Armalith’ten dikiliyor, bazı ayrıntıların fark edilmesi içinse aynı kumaşın “broken twill” versiyonu kullanılarak kontrast oluşturuluyor. Ayrıca güçlendirilmiş dikişlere ve ısı kalkanlarına sahip.

Esquad Hakkında
Esquad, Pessac (güneybatı Fransa) merkezli yeni bir şirket. Yenilikçi teknolojiler kullanan firmaları teşvik amaçlı 2005 ANVAR yarışmasında ödül kazandı. Bordo Unitec Bilim Parkı’ndan destek alan firma ayrıca Aquitane Amorçage Mahalli Fonu’ndan faydalanıyor. Şirketin müdürü Pierre-Henry Servajean’ın tekstil sektöründe 10 yıllık tecrübesi var.”

wBW Reviews